top of page

ללקט את העיר - גם בקיץ!


את הפרצופים הכי מופתעים אני מקבלת כאשר אני מספרת שאפשר ללקט גם בעיר ושאת תחילת דרכי עשיתי בחצרות הבתים ביד אליהו שם ליקטתי עשבים רבים במשך חודשי החורף.

אם כבר פסעתם כמה צעדים בעולם צמחי הבר האכילים גיליתם שהם בכל מקום והם צצים בכל פיסה של אדמה קטנה כגדולה ברחבי העיר. עדיין מעקמים פרצוף על ליקוט בעיר? אפשר לקרוא על כללים לליקוט עירוני במאמר שכתבתי באתר בידיים לפני שנים מספר.

עכשיו תורכן לומר לי שעכשיו קיץ ואין עשבים בחריצים בין המרצפות או בחצרות הבתים. נכון, העשבים פחות נפוצים אבל אפשר ללקט שלל צמחים אחרים ברחבי העיר. חלק מן הצמחים הם צמחי בר וחלקם צמחי תרבות שמשמשים לנוי אבל הם טעימים והם שם כדי שנאכל אותם :)

הנה כמה רעיונות מה אפשר ללקט בעיר בחודשי הקיץ:

צמחי תבלין - עיריות רבות שותלות צמחי תבלין שצומחים פרא לשיחים גבוהים שרק מחכים שנבוא ונגזום אותם קצת. בימים שעבדתי ביקנעם, בדרך חזרה מן העבודה הייתי עוצרת וגוזמת ענפים של אזוב ששתלו ליד בית הספר בו עבדתי. בביקור אצל חברה בירושלים קטפנו רוזמרין בקצה של רחוב בצלאל הקטן ותיבלנו איתו תפוחי אדמה. בתל אביב, אחרי ששיפצו את הרחבה של הבימה שתלו מסביב עשרות שתילים של קורנית (טימין). ואיזה כייף שלא רק אנחנו מרוויחות מהליקוט! עושות שירות לצמח שאתן קוטפות ממנו, זה עוזר לו להתחדש ומעודד צימוח.

קריסה גדולת פרי - אחד הצמחים ששותלים בכל אי תנועה, גדר חיה וסתם מקום שלא ידעו מה לשתול בו. שיח עם עלים מבריקים בצורת ביצה. הפירות האדומים אכילים, צריך ללקט אותם כאשר הם אדומים ורכים.


פירות קריסה גדולת פרי

פירות בוסתן - כמעט בכל עיר יש בוסתן עם עצי פרי כמו תאנים, חרובים או רימונים. בהרבה ערים יש גינה של שבעת המינים שבה גם אפשר למצוא עצי פרי. פשוט צריך לאתר אותם. לפני שבוע חברה סיפרה שהיא מצאה באמצע תל אביב עץ חרוב מניב וטעים.


עץ חרוב עמוס פרי

ריג'לה - או בשמה העברי רגלת הגינה. אני אומרת שבכלל שמה צריך להיות מרגלת הגינה כי היא מרגלת אחרי ההשקייה בכל גינה ושם היא מתבססת. צמח חד שנתי עם עלים בשרניים בצורת ביצה וטעם חמצמץ. אפשר למצוא כמעט בכל גינה שיש בה השקייה סדירה. משתלבת נהדר בסלטים, אני מאוד אוהבת להכין ממנה ממרחים.

ירבוז - צמח חד שנתי נוסף ממשפחת הירבוזיים קרוב של הקינואה. אוכלים את העלים הירוקים.

תות ושקמה - אומנם רוב תותי העץ כבר לא נותנים פרי אבל ברחבי רוב הערים תוכלו למצוא עצי תות שנטעו בבתים משותפים וגם בשטחים ציבוריים שאפשר להתענג על הפירות שלהם. עץ השקמה או בשמו המדעי פיקוס השיקמה בן הדודה של פיקוס התאנה, גם הוא ממשפחת התותיים. לשקמה פגות שמזכירות את פגות התאנה וצבען לרוב ורדרד. הפרי קטן יותר אבל העצים בדרך כלל עמוסי פרי. בתל אביב יש לא מעט וגם בערי חוף אחרות כמו אשקלון או אשדוד.


עץ שיקמה עמוס פרי

פסיפלורה - בשנים האחרונות היא הפכה להיות להיט קולינרי וגם להיט בתור גדר חיה. מכיוון שהיא נותנת כיסוי ומטפסת על גדרות וגם נותנת פרי רב. אנחנו נהנות ללקט אותה מהגדר החיצונית של השכנים ;)

צבר וקקטוסים אחרים - השבוע ביקרתי בחולון וגיליתי שיש שם גינת קקטוסים מרשימה מאוד. בכניסה שתול קקטוס שאפשר ללקט את פרותיו. אפשר למצוא בעיר גינות קקטוסים שנשתלו לנוי, אבל הרבה מינים של קקטוסים נותנים פרי אכיל. בנוסף, אפשר למצוא שרידי צבר מימי העבר ברחבי הערים וללקט את הגבעולים או את הפירות שלו.


הילה מלקטת סברסים

בקיצור! צאו על הרחובות, הפארקים והחורשות! לקטו ותהנו מהקיץ :) ותודה להילה הראל על העזרה במציאת התמונות.

bottom of page