שלום,

ביום שבת לפני שבועיים (9.1.16) נפגשנו בבוסתן הקהילתי יהוד-מונסון וליקטנו צמחי בר רבים וטעימים!

בעיני זאת חוויה מפתיעה ומעודדת שאפשר ללקט ממש בקרבת הבית, בלי הרבה הכנות ונסיעות.

 

ליקטנו מגוון צמחים: חמציץ, צנון, חרדל, חרצית,  סרפד ועלי חוביזה.

אפשר גם למצוא בבוסתן חומעה, גדילן ואספרג.

 

מקווה שהצלחתם לזהות אותם גם בין הצמחיה קרוב לביתכם, היו בטוחים לפני שאתם מלקטים כמות רבה.

אתם/ן מוזמנים להגיע גם למפגשים הקרובים שמפורטים בתוכנית השנתית וכמובן להזמין גם א/נשים נוספים.

 

מקווה שנהנתם ונתראה במפגשים הבאים!

 

טלאור

 

מה ליקטנו?

 

חוביזה

 

חוביזה הוא שם כללי לצמחים ממשפחת החלמיתיים שמזכירים זה את זה במראה שלהם, אנחנו ליקטנו את המעוג. מהח'ביזה ניתן לאכול את העלים וגם את הפירות. העלים נפלאים להכנת קציצות ח'ביזה, ניתן ומומלץ להחליף כל מתכון שמופיע בו תרד בחוביזה מאודה וגם מתאימה בשייקים.

 

צנון

 

צנון שייך למשפחת המצליבים אשר ניתן לזהותם לפי צורת הפרח האופיינית בצורת צלב בעל 4 עלי כותרת, לעלים צורה אופיינית למשפחה. לצנון עלי כותרת בצבע צהבהב חלוש וניתן לראות עליהם עורקים שחורים. ניתן לאכול את העלים בסלט או תבשיל, את הפרחים והנבטים בסלט.

 

חרדל

חרדל שייך למשפחת המצליבים אשר ניתן לזהותם לפי צורת הפרח האופיינית בצורת צלב בעל 4 עלי כותרת, לחרדל עלי הכותרת צהובים. כלל המשפחה אכילה וטעם העלים בדרך כלל חריף. ניתן לאכול את העלים בסלט או תבשיל, את הפרחים והנבטים בסלט.

 

גדילן

צמח קוצני אשר ניתן לאכול אותו מהשורש ועד קוץ. ניתן למצוא אותם כמעט בכל שטח פתוח: גינות בעיר, בכפר, בעירות ובשולי שדות. מהעלים שלהם אפשר להכין תבשיל או סלט, אך חשוב לשים לב שאם הם בוגרים צריך לגזור את הקוצים בשולי העלה. את השורש אפשר להוסיף למרק.

 

חרצית עטורה

 

שמה של החרצית בה מן השורש  ח.ר.צ ופרושה מוזהבת. חרצית היא הפרח הלאומי של יפן ובארץ אפשר למצוא אותה בצידי שדות ובמקומות מיושבים כמו בשכונה. יש לה טעם מיוחד שנותן טוויסט מגניב לסלטים. אפשר לאכול ממנה את העלים חיים, לקלף את הגבעול ולאכול ואת הפרחים אפשר לחלוט נגד חום או כאבי בטן.

 

סרפד

 

אומנם הצריבה שלו הוציאה לו שם מאוד רע, אך הסרפד עשיר מאוד בברזל וכאשר מבשלים אותו הוא אינו צורב. נבטי הסרפד עגולים ובחלק שמנוגד לחיבור לטרף יש מגרעת קטנה. מומלץ במרקים (מתכון נהדר למרק סרפד) או בחליטות תה. אפשר להוסיף לפשטידות או תבשילים אך לפני כן כדי להקפיץ אותו טיפה עם שמן זית.

 

 

חמציץ

חמציץ הוא צמח חד שנתי אשר גדל בעיקר במישור החוף ובשפלה. הוא מכיל חומצה אוקסלית שנותנת את טעמו החמוץ. מחמציצים אפשר להכין סלט, משקה חמציצים או להוסיף לתבשילים כדי לתת טעם חמוץ.

 

אספרג

אביו הקדמון של האספרגוס שאנחנו קונים. זהו בעצם הגבעול הצעיר של צמח אספרג החורש, יש ללקט רק את הקטע הצעיר והרך. אפשר להכין ממנו: סלט, מוקפצץ, להוסיף למרק, להוסיף לרוטב שמנת או לשים בכל מתכון שמכיל אספרגוס תרבותי.

 

 

 

מה בישלנו?

 

סלט ירוקים חם

 

מחממים שמן על מחבת או סיר שטוח. מטגנים עליו בצל עד שהבצל מזהיב ונהיה מעט מתוק. מוסיפים אליו שלל ירוקים חתוכים לחתיכות בינוניות: ח'ביזות, סרפדים, גדילנים, ברקנים, חרחבינה מכחילה, חרדלים ועוד. לאחר שכלל הירוקים נהיים רכים מורידים מהאש וסוחטים מעל מיץ לימון עד לקבלת טעם חמצמץ.הצעות הגשה: על פיתה או לחם, מעל לאורז מלא עם יוגורט או טחינה.

 

 

סלט חמוץ מתוק עם  עלי חמציץ

 

בעזרת פומפיה גרדנו קולורבי וגזר, קצצנו עלי חמציץ  והוספנו גרעיני רימון. ערבבנו את הכל יחד ותיבלנו בעזרת לימון ושמן זית.

 

סלט חרצית

 

קצצנו גבעולים ועלי חרצית, בצל סגול ומלפפון.ערבבנו הכל יחדיו ותיבלנו בשמן זית, לימון, מלח ופלפל.

 

 

טחינה עם עלי חמציץ

הטחינה הייתה ללא מלח ובמקום לימון היו עלי חמציץ לחמיצות. חייבת לציין שהטחינה השתבחה שאכלתי ממנה למחרת :)